Written by MC MİB

Hangi Reklam Modeli?

En çok akla takılan sorulardan biri; Google Ads veya diğer adıyla aramam motoru reklamları mı, İnstagram reklamları mı?

Öncelikle neden Google Ads; çünkü en çok kullanılan arama motoru Google Chrome. Şimdi hangi reklam sizin için uygun ondan bahsedelim. Ticaretiniz kişiye özel ihtiyaçlardan oluşuyorsa kesinlikle Google Ads. Örneğin; boya püskürtme makinesi satıyorsunuz, bunun için kişi internetten arama yapar, sosyal medyada böyle bir reklamın öne çıkması imkansız değildir ama çok düşük bir ihtimaldir. Ancak ayakkabı veya çanta satıyorsanız, tüm kullanıcılar beğendikleri ayakkabı yada çantayı alabilir. Çünkü genel bir ihtiyaçtır. Ürün sınıflandırmasını buna göre yaparsanız hangi reklamın sizin için uygun olduğunu rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Ancak genel ve kısmi ihtiyaç ürünleri de mevcut. Örneğin; bisiklet satıyorsanız ikisini de kullanabilirsiniz. Kombi, klima vb ürünler herkes tarafından ihtiyaç duyulmayabilir. Burada da önemli bir etken hedef kitlenin konumunu seçmektir. Yani doğalgaz olmayan bir bölgede kombi reklamı vermenin bir anlamı yok. Ancak klima reklamı verilebilir. Klima reklamı da sıcak bölgelerde yoğunlukta verilmeli. Soğuk bölgelerde klima kullanımı çok düşüktür ve yazın hemen hemen hiç kullanılmaz.

Bütçe belirleme konusuna da kısaca değinmek gerekirse, reklamlar verilirken ilk ödenenler tamamen çöpe atılma riski taşır. Yani siz ilk verdiğiniz bütçenin size gelir olarak döneceğini düşünemez risk alırsınız. Belirli bir hedef kitlenin dönüşü sonrası bütçenizi arttırabilir veya düşürebilirsiniz. Bu aşamada belirli kriterler var. O süreç içinde de sizlere destek olabilir ve ücretsiz fikirlerimizi iletebiliriz.

Burada verdiğimiz kısa örneklemeler ile yolunuzu kolaylıkla çizebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm sorular için ücretsiz destek ve fikirlerimizi alabilirsiniz.

WhatsApp (Business 7/24): 0850 840 68 17
WhatsApp (Kişisel) 0532 308 67 50
E-posta: info@mcmib.com
(E-Postalarınız sırasıyla yanıtlanmaktadır. Hergün 100’den fazla e-posta yanıtlıyoruz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.)

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

×